Fotolia

BROŞÜR TASARIMINDA 5 İPUCU VE 10 ÖRNEK

Broşürlere pek çok yerde rastlayabilirsiniz. Hastanelerde, otellerde, okullarda, kafelerde, mağazalarda… Broşürler hafif olduğu, kolay dağıtıldığı ve pek çok kişiye ulaştırılabildiği için etkili tanıtım araçlarından biridir. Peki tasarımcılar broşür tasarımında nelere dikkate etmelidir? İşte aklınızda bulunmasını isteyebileceğiniz 5 ipucu:

1- Tasarımınız broşürün tasarlandığı konu veya amaçla ilgili gerekli ve önemli bilginin hepsini içermelidir. Sadece görselliğe eğilmeyin, metinlerin eksiksiz olarak yerleştirilmesine özen gösterin.

2- Broşürünüz, onu okuyan kişiyi konuyla ilgili harekete geçmeye ikna etmeli. Konuyu bir çırpıda anlaşılır biçimde sunmalısınız. Okuyucu broşürü ve mesajını çözmek için vakit harcamamalı.

3- Tasarımınız broşürün temsil ettiği markanın kimliğiyle örtüşmeli. Bir oyuncak firmasıyla hastane broşürü için aynı şablonu kullanmanız iyi bir fikir değildir.

4- Kağıt seçerken tasarımınızla örtüşmesine dikkat edin. Unutmayın ki farklı dokudaki ve gramajdaki kağıtların boyayı emişi farklıdır. Pantone kataloğundan ya da kağıt kataloglarından örnekleri inceleyin. Daha önce basılmış broşürlere de göz atabilirsiniz. Ayrıca broşürünüz kaç kere katlanacak, kağıdın kalınlığı ne olmalı, mat mı yoksa parlak selefon mu renklerinizle iyi gider; mutlaka araştırın.

5- Her işte olduğu gibi broşür tasarımında da redaksiyon çok önemlidir. İletişim bilgilerinin eksiksiz olduğuna emin olun. Tasarımı tekrar tekrar okuyun. En önemlisi farklı kişilere de okutun. Sizin gözünüz tasarıma alışacağı için beyniniz eksik bir noktayı otomatik olarak tamamlıyor olabilir.  Farklı bir göz bu hatayı yakalayabilir.

Broşür örneklerin devamı ve yazının kaynağı için tıklayınız.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotolia