Fotolia

TASARIMDA UYUMLU RENKLER: MAVİ ve TURUNCU

Mavi ve turuncu renklerini tasarımınızda kullanmaya karar verdiyseniz, zoru seven biri olduğunuz söylenebilir. Mavi soğuk bir renk iken turuncu sıcak renk grubundandır. Kontrast oluşturarak olumlu sonuçlar alınacağı doğrudur ancak doğru tonları bulmak gerekir.

İyi bir tasarımın püf noktalarından biri de sadece doğru renkleri yan yana getirmek değil, doğru tonları da yakalamaktır. Bu konuda zorlandığınızda işinizi kolaylaştıracak yöntemlerden biri de doğanın tasarım gücüne başvurmak olabilir.

Doğada turuncu ve maviyi pek çok yerde bir arada görebilirsiniz. Günbatımında bu iki renk birbirine karışır ya da bir çiçek buketinde karşınıza çıkabilirler. İnternet sayesinde artık çok kolay bir şekilde bu gibi doğal manzaralara ulaşabilirsiniz. Renkler konusunda sıkıntı çektiğinizde size tavsiyem bu tip bir araştırma yapmanızdır.Tasarımda uyumlu renkler konusunda doğa sizi yanıltmaz.

İnternette rastladığınız ve tasarım için seçtiğiniz renkleri doğru şekilde kullandığına inandığınız fotoğrafı bilgisayarınıza indirin. Ardından Photoshop’ta bu resmi açın. Renk seçici ‘Eyedropper Tool‘ yardımıyla renklerin üzerine gelerek, tasarımınız için kullanmak istediğiniz rengin kodunu belirleyin.Burada gördüğünüz fotoğraftaki mavi ve turuncu birlikteliğini beğendiyseniz,  çalışmanıza nasıl yansıtacağınızı böylelikle en doğru şekilde tespit edebilirsiniz.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmak yerine, başkalarının çalışmalarını incelemeniz, bu renkleri kullanan ve tasarımı beğenilen ürünlere bir göz atmanız yerinde olur. Çalışmanızın içeriğine göre açık tonlar mı yoksa koyu renkler mi kullanacaksınız karar verin. Örneğin eğer bir gece kulübü için flyer çalışması söz konusuysa, lacivert kullanmanız daha doğrudur. Eğer fotoğraftaki gibi çocuklar için üretilen bir ambalaj söz konusuysa (bebek maması), hafif ve iç açıcı bir ton daha yerindedir.


İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotolia